Владимир Николов пред БНТ: Необходимият главен прокурор е професионалист с интегритета, морала, силата и куража да спазва закона и дипломатичността и такта да осигури спокойната работа на колегите и доброто взаимодействие с институциите
prk_120_17281260511433776707.jpeg

В разговор в ,,Денят започва с Георги Любенов" по БНТ днес Владимир Николов коментира ситуацията с предстоящия избор на нов главен прокурор. На въпроса защо все още няма номинация, той отговори, че право да издигат кандидати имат единствено трима членове на ВСС от прокурорската колегия. ,,Не бих могъл да спекулирам дали г-н Сарафов ще бъде предложен. Срокът изтича идния четвъртък и отговорността за номинациите е върху колегите от Съвета. Ако преценят, че той отговаря на профила, вероятно ще го предложат. Впрочем, може да има и други кандидати. И аз, и всички прокурори също сме нетърпеливи“.

,,Мога да кажа това, което ние вътре в системата чувстваме и усещаме. Какъв е профилът на главния прокурор, който ни е необходим – защото системата не може да стои безкрайно дълго без титулярен главен прокурор? Това е вредно. Това е професионалист, човек, който има интегритета и морала, човек с принципи, силата и куража да прави това, което изисква законът, и в същото време има дипломатичността и такта да осигури спокойната работа на колегите и доброто взаимодействие с останалите институции, защото каузата е обща. Никой не е невинен за резултатите в борбата с престъпността и трябва да има ясно осъзнаване, че това е обща междуинституционална работа“.

Беше засегнат въпросът дали е редно изборът да се провежда от орган с изтекъл мандат.  Според Николов ситуацията е необичайна и крайно ненормална. ,,Като прокурор, гражданин и юрист на мен ситуацията също не ми харесва и ме смущава. Смятам, че на част от колегите във ВСС също не им е приятна. Но трябва ясно да си дадем равносметка чия е отговорността. От две години поредица от парламенти не изпълняват своето конституционно задължение да избере своята квота в новия състав на ВСС. Нямаше да сме в тази абсурдна ситуация, ако парламентът изпълняваше Конституцията и законите. И това е най-големият проблем в нашето общество – всеки, независимо от неговата позиция, както ние с вас, така и нашите представители в парламента, трябва да уважават и да спазват Конституцията и законите. Този избор трябваше да бъде направен от редовен, отдавна встъпил в мандата си ВСС, но ако действащият ВСС не изпълни закона и не стартира изборна процедура, това положение може да продължи още 2-3 години. Напомням, че съдиите и прокурорите преди 2 години избраха свои представители в Съвета, а парламентарната власт, вместо да избере своите, се опита на два пъти по противоконституционен начин да отмени избора на съдебната власт, грубо погазвайки разделението на властите. Ситуацията е смущаваща, но е нормално - след като основанията за спиране на процедурата отпаднаха - колегите да изпълнят закона, като я възобновят. Оттук нататък върху тях лежи отговорността дали ще бъде направена номинация и избор на главен прокурор.

На въпрос дали е уместно процедурата по избор да се провежда по време на предизборна кампания, Владимир Николов отговори: ние сме в политическа нестабилност от няколко години. Какво трябва да направим? ВСС, прокуратурата и правоохранителните органи да спрем да работим, за да изчакаме ситуацията да се нормализира?! Впрочем, защо нямаше избор на членове на ВСС от парламентарната квота? Защото част от полиците гледат на съдебната система и в частност на прокуратурата като на апетитна баница и просто не успяха да се разберат как всеки да си отреже по-голямо парче от нея! Това е нелепо за демократична държава! В момента, в който на даден орган му изтече мандатът, органът, който трябва да избира, трябва да стартира съответната процедура. Това е нормалната демократична практика, която гарантира, че няма да има срастване на власти. Ние трябва да излезем от това състояние с простото спазване на Конституцията и законите, най-вече от облечените във власт.

На въпрос дали обстановката в прокуратурата се е успокоила след падането на главния прокурор Гешев, Николов отбеляза, че последните около две и дори повече години прокуратурата е функционирала в крайно изострена обстановка и негативна атмосфера, която според него категорично е вредна. Обективен факт е, каза той, че през последните месеци системата се успокои. ,,Аз се надявам всички правоохранителни органи да функционират спокйно и без политически атаки и влияния, тъй като на нас ни е необходим професионализъм“.

По повод задържането на водач на листа и сегашен депутат с белязани пари на местопрестъплението водещият попита защо, когато се задържи известна личност, вкл. политик, той казва ,,прокуратурата е бухалка“. Според Николов независимо дали е водач на листа, всеки трябва да спазва законите. Прокуратурата действа, когато има престъпление, независимо дали е в разгара на предизборната кампания или не и без значение за кого става дума. ,,Ние спазваме презумпцията за невиновност. Преценката дали някой е извършил виновно престъпление е на съда. Ние като прокурори какво трябва  да направим според упрекващите ни? Да откажем да действаме при достатъчно данни и законен повод за извършено престъпление, защото сме в предизборна обстановка? Изборната корупция е от най-уродливите явления, което руши демокрацията и подменя вота на българските граждани. Ние сме длъжни при стриктно спазване на законите да не допускаме това, тъй като го дължим на българските граждани, на нашите деца, на нашата съвест и на нашия професионален интегритет.“ Гордея се, че плевенските прокуртури назад в годините са едни от най-активните и с най-големи успехи, вкл. с дела, приключили с осъдителни съдебни актове.“

През последните години, завърши Николов, съдържанието на реформата беше изкривено и подменено чрез употреба на кухи политически фрази. Политическото късогледство и желанието да се експлоатира прокуратурата води до невероятно погрешни резултати. Когато нашият зрител стане свидетел на престъпление на улицата, и е слушал постоянно, че прокуратурата, МВР, съдът не работят, той няма да спомогне и престъпникът ще продължи да извършва престъпления. Такава лавина трудно може да спре. Ние трябва да усъвършенстваме системата в дух на конструктивизъм, така че да осигурим по-доброто прилагане на законите. Какво е истинската съдебна реформа? По-добри закони, по-добри оръжия и ресурси за борба с престъпността, по-добра организация. Например, много дела за тежки пътнотранспортни престъпления се бавят с месеци и години, защото не се решава въпросът с недостига на вещи лица, които да правят навреме автотехническите и съдебно-медицинските експертизи. По този въпрос постоянно призоваваме за създаване на звено, което да осигурява такива добре платени и високо квалифицирани специалисти. Реформата не е това да сменим началник или да структурираме наше МВР или да имаме удобен главен прокурор. Реформата е да се осигурят условия на хората, които работят на терен, условията и ресурса да го правят адекватно, така че хората да го усетят. Ние, прокурорите, сме най-заинтересовани от реформата и ще подкрепим всяка разумна стъпка и глас в тази посока.