Паметник на 28-мия американски президент и нобелов лауреат д-р Удроу Уилсън, помогнал за запазването на българския суверенитет след края на Първата световна война (1914-1918 г.), бе открит на 16.09.2022 г. в градинката между Централната баня и джамията "Баня баши" в историческия център на София в присъствието на множество официални лица и гости. Паметникът е знак на признателност на българския народ към заслугите на Удроу Уилсън за запазване на националния суверенитет и териториалната цялост на България след края на Първата световна война.
Решението на Столичния общински съвет за откриването на паметника бе взето на 23.04.2022 г., а монументът бе изготвен по проект на именития български скулптор проф. Георги Чапкънов.
Повод за инициативата е 101-годишнината от подписването на Ньойския мирен договор на 27.11.2020 г. С териториалните клаузи на договора са отнети близо 11 300 кв. км. български земи. На Кралството на сърби, хървати и словенци са дадени Западните покрайнини /Царибродско, Босилеградско, части от Кулско и Трънско/ и Струмишката околия; Южна Добруджа остава част от Румъния, а Западна Тракия е поставена под контрола на съюзниците от Антантата и впоследствие е предадена на Гърция.
Малко известен факт е, че териториалните претенции в полза на трите ни съседки са били далеч по-големи, а на обсъждане е бил поставен и проект за заличаване на България като суверенна държава. Решителната намеса на тогавашния американски президент Удроу Уилсън, който категорично заявява, че по-скоро ще напусне Парижката мирна конференция, отколкото да се съгласи с подялбата на народ със самостоятелна държава и вековно минало, възпира тези агресивни претенции. Българската държава запазва своето самостоятелно съществуване. Позициите на Уилсън във френската столица, вкл. по българския въпрос, е основната причина той да стане Нобелов лауреат за мир през 1919 г. Освен със забележителните си дипломатически постижения, Удроу Уилсън е и блестящ доктор по история, човек с модерно мислене, радетел за почтена и прозрачна международна политика.
В мотивите си към инициативата Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България изтъкват, че за 101 години в столицата на България не е поставен никакъв знак или символ, който да напомня за огромните заслуги, които президентът Уилсън има за запазване политическата независимост и териториалната цялост на родината ни след Голямата война.