Наградата „Прокурор на годината“ беше връчена на прокурор Димитър Костов на Общото събрание на АПБ. Награда за цялостен принос беше връчена на прокурор Елин Алексов
20241130_111448.jpg

На 30.11.2024 в УБ „Цигов чарк“ се проведе  26-то Общо отчетно събрание на Асоциацията на прокурорите в България. Събранието беше открито с приветствено слово на председателя на АПБ Владимир Николов. 

20241130_112453

Той  поздрави присъстващите членове на АПБ и представи гостите на събитието: Мариета Гечева – представител на семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“, финасирала проект на АПБ „Темида вижда детето“, и Ива Пушкарова от партньорската организация по проекта Фондация за развитие на правосъдието, след което прочете постъпилите поздравителни адреси към АПБ.

Владимир Николов представи годишния отчет на УС на АПБ  за 2024 година. Докладът  започна с дейността на професионалното сдружение по едно от най-турбулентните и професионално значимо направление – независимостта на прокурорите в контекста на нестабилния  и безсистемен  законодателен регламент. Председателят на  АПБ беше категоричен: „Асоциацията на прокурорите в България“, в името на българските прокурори, е отстоявала неотклонно и непоколебимо своята позиция в защита на независимостта на съдебната власт. Няма да допуснем накърняване на независимостта на прокурорите, подчинено на   нечистоплътни интереси…“Николов подчерта, че тази позиция е изразявана постоянно и категорично пред представителите на Европейската комисия и изрази своето удовлетворение, че това становище е коментирано в оценката на ЕК за Върховенството на закона.

20241130_115131

При анализа на актуалната професионална обстановка Николов изтъкна, че в процеса на  осъществяване на съдебната реформа трябва да идентифицираме собствените си грешки, което е една  от  предпоставките  за постигане на   балансирано интегриране на обществените очаквания към прокуратурата в нейния професионален живот. И отново наблегна на съществуващия законодателен хаос, като изрично посочи, че  условието без което не можем да постигнем реформен резултат е адекватният законодателен регламент,  съответстващ на действащите конституционни норми. "Прокурорите и съдиите се нуждаят от подкрепа, а не от стигматизиране. Имаме капацитета да изпълним с чест задълженията си, но не можем да постигнем резултати, за които следва да работи цялата държава". Необходимостта да бъде преустановен законодателното бездействие и да бъдат предприети действия за хармонизиране на действащото законодателство в частта на съдебната власт с КРБ е последователна и категорична позиция на АПБ, поддържана пред международната медия „Евронюс“ в интервюто на зам. председателя на АПБ - Ивайло Илиев, а в последствие в интервю пред същата медия на Ралица Първанова – член на УС.   

 Председателят на АПБ изрази своята убеденост, че професионалните организации ще консолидират усилия си за запазване независимостта на магистратите. Той посочи, че първата   крачка в този процес е съвместната конференция на съсловните сдружения, организирана през есента на 2023 г. за обсъждане на предстоящите конституционни промени. Следващата стъпка е проведеното  на 15.04.2024 г. съвместно  заседание на Управителните съвети на Асоциацията на прокурорите в България, Камарaтa на следователите в България, Българска съдийска асоциация и Сдружението на администрацията в органите на съдебната власт.

Николов  отправи своята  изрична благодарност към Теодора Тодорова – прокурор от СРП и Цонко Кръстев – прокурор от РП – Велико Търново за отличното /мотивирано/ адекватно/ представяне в проведените срещи с представители на ЕК. Той подчерта, че активното участие на членове на Асоциацията в нейната дейност е от ключово значение за утвърждаването на АПБ като представителна съсловна организация. Г-н Николов заяви, че от своя страна Асоциацията продължава да провежда мероприятия, които са насочени към сплотяване на нейните членове. В доклада Николов отчете и големия интерес и висока активност, при  които са преминали две спортни мероприятия, организирани  от Асоциацията на прокурорите в България в партньорство с  Камарата на следователите и Сдружението на администрацията в органите на съдебна власт. Това са вече традиционният  любителския тенис- турнир „Кайлъка 2024“ и първият по рода си  благотворителен  футболен турнир за магистрати и съдебни служители – „Спорт и справедливост“,  на който са събрани средства за лечение на дете. 

Владимир Николов посочи, че УС на АПБ продължава да изпълнява мисията на сдружението за опазване и възстановяване на околната среда. През 2024 година са организирани и проведени две кампании по залесявания – пролетно залесяване в с. Тракия, общ . Стара Загора и есенно залесяване в гр. Копривщица. Така, в продължение на 7 години, от членовете на асоциацията и техните семейства са засадени  общо над  12 000 /дванадесет/ хиляди дръвчета. 

Важно място в отчетния доклад  беше отредено и за дейността по двата проекта на асоциацията - „Детска пътека“ и „Темида вижда детето“. Приключилият през 2024 г. проект „Детска пътека“ е изпълняван от Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) в партньорство с Фондацията за развитие на Северозападна България (ФРСБ). Той е посветен на формирането на умения за изнасяне на професионални интерактивни обучения за въвеждането на услугата ,,Детска пътека“, чиято основна цел е предоставянето на задълбочено познание за новите процесуални изисквания към третирането на децата в наказателния процес.  Проектът е финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2014–2021. По този проект са обучени  976 прокурора.  В рамките на проекта са  изготвени две книги, представени подробно в сайта на АПБ, от където могат да бъдат изтеглени.  Това са учебникът „Детска пътека. Ръководство за професионалисти в контакт с деца в риск, пострадали, свидетели или извършители на престъпление(Ива Пушкарова, Диляна Гитева, Георги Кирилов, Веселина Берова, Димитър Манев), предназначен основно за  прокурори, разследващи органи и съдии при взаимодействието с Координационния механизъм за закрила  и „ Детска пътека. Наръчник за обучители“ (Ива Пушкарова).

Следващият проект -  „Темида вижда детето“ е изпълняван съвместно от Асоциацията на прокурорите в България и Фондация за развитие на правосъдието, с финансовата подкрепа на семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“. Проведени са общо 10 обучения на прокурори, съдии, разследващи полиция и социални работници от отдел „Закрила на детето“. Изготвена е книга „Темида вижда детето“ (Ива Пушкарова и Алексей Пампоров), публикувана в сайта на АПБ.IMG-970946361a82cd1951786e5a37dcfbac-V

 След като  присъстващите членове на сдружението приеха отчетния доклад на Председателя на АПБ и финансовия отчет за дейността на сдружението се пристъпи към връчване на наградата „Прокурор на годината“ 2024. С нея беше отличен Димитър Константинов Костов, прокурор в Районнатa прокуратура в Пловдив и член на АПБ за високи постижения в професионалната му дейност.

 Още едно награждаване развълнува залата. Изправени на крака членовете на АПБ дълго аплодираха Елин Алексов – член на УС на АПБ и Воено-апелативен прокурор по повод  неговото  отличието му  за цялостен принос към Асоциацията на прокурорите в България. Наградата – грамота и плакет на АПБ - беше връчена от Владимир Николов.  Топлите думи на Николов на благодарност към Алексов за неговата себеотдайна дейност за Асоциацията, за безусловната му подкрепа през годините, за честното му и искрено приятелство  трогнаха не само Алексов, но и всички присъстващи, което резонира в бурни аплодисменти и изправяне на крака в чест на наградения.

Общото събрание на прокурорите  продължи с изказване на прокурор Десислава Петрова – член на УС на АПБ и прокурор  Теодора Тодорова.

След това, поради изчерпване на дневния ред събранието беше закрито от Председателя на АПБ.