Асоциацията на прокурорите в България проведе среща с представители на Европейската комисия
jpg_16948616061100725925

 

На 18.03.2021 г. по покана на Европейската комисия и по повод предстоящия втори доклад за състоянието на върховенството на закона в страните–членки на Европейския съюз се проведе виртуална среща между представители на Европейската комисия и на Асоциацията на прокурорите в България.

На обсъждане бяха подложени темите за отчетността на главния прокурор и неговите заместници,  фигурата на „особения прокурор”, на когото е възложено да разследва главния прокурор и неговите заместници; възможността всички откази от образуване на досъдебно производство да бъдат обект на съдебен контрол за основателност. На дебат бяха поставени и правомощията на административните ръководители по отношение на прокурорите от съответното звено, което ръководят. Интересът на представителите на ЕК беше насочен към правомощията на административните ръководители да определят размера на допълнително трудово възнаграждение  за съответните прокурори; правомощията на административните ръководители във връзка с упражняването на административно-ръководни функции, както и дали същите могат да издават устни указания по конкретни дела, задължителни за прокурорите.

При проведените обсъждания Асоциацията на прокурорите в България изрази несъгласие с появилите се в публичното пространство твърдения за липса на отчетност и контрол върху дейността на прокуратурата. Като довод в тази насока бяха посочени конституционната разпоредба на чл. 84 т. 16 от Конституцията,  Решение № 16/ 2015 на КС. Пред партньорите от ЕК бе уточнно, че главният прокурор и неговите заместниците се ползват от същия функционален имунитет, какъвто е предоставен и на редовите магистрати – прокурори, съдии и следователи. АПБ изрази критично становище към законодателния регламент на фигурата на т.н. „особения прокурор” и загриженост, че съдебният контрол върху всички постановени от прокуратурата откази за образуване на досъдебно производство би довела до рязко увеличаване на натоварването на съда. В тази връзка б уточнено, че резултати от извънпроцесуална дейност не подлежат от контрол на съда, както и че съдът не е оправомощен да се произнася при липса на правен спор извън рамките на досъдебното производство. 

Представителите на ЕК бяха информирани подробно за принципите и правилата за изплащане на допълнителните трудови възнаграждения, както и за прилагането на ЗСВ и НПК относно правомощията на по-високия по степен прокурор да осъществи контрол и да отмени акт на прокурор от по-ниска по степен прокуратура.

Срещата протече ползотворно, в конструктивен дух и взаимно разбирателство и завърши със съгласие за задълбочаване на съвместното сътрудничество.