Декември 2024

Благотворителна акция на Асоциацията на прокурорите в България и Сдружението на администрацията в органите на съдебната власт във ВУИ "Христо Ботев" в с.Подем

4.jpg

 

И тази година продължи стартиралата през 2023 г. благотворителна кампания на АПБ и САОСВ във възпитателното училище-интернат "Христо Ботев" в село Подем, област Плевен.

2

На 19.12.2024 г. прокурори от Окръжна прокуратура град Плевен и Районна прокуратура град Плевен - членове на АПБ и служители от двете прокуратури - членове на САОСВ почетоха коледното тържество в училището. Пред гостите учениците изнесоха празнична програма, като изпълниха стихове, песни и танци по тяхна хореография. Тържеството продължи със забавни игри, в които се включиха и гостите.

В подкрепа на момичетата и девойките от възпитателното училище и тази година прокурорите и служителите събраха средства. С тях се закупиха подаръци, които бяха връчени на настанените в интерната ученички. Председателят на АПБ Владимир Николов благодари на момичетата и възпитателите за поканата и за доброто настроение, което внесоха с празничната програма, като им пожела здраве и успешна 2025 година.

Владимир Николов пред БНР: НС да избере парламентарна квота във ВСС и автоматично ще се сложи край на кризата

prk_120_1734447500917814926.jpeg

Единственото конституционно и законосъобразно правилно решение към момента е Народното събрание най-накрая - след двугодишно забавяне - да изпълни задължението си да избере парламентарна квота в състава на Висшия съдебен съвет, което автоматично ще сложи край на цялата тази криза и на този дебат.

Това заяви пред БНР Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите, в разговор със Снежана Иванова.

"Другият аргумент за това защо възразявахме срещу законопроекта (за промeни в Закона за съдебната власт) е, че там е записано, че едва ли не чрез него щял да бъде мотивирано Народното събрание да избере парламентарна квота във ВСС и НС, цитирам, ще успее да направи това. Това задължение на НС тежи върху него от повече от 2 години, тежи и в момента. ... От кризата се излиза по един прост начин - всеки орган да спази Конституцията и законите такива, каквито са. Иначе тази временна ситуация в държавата, в изпълнителната власт, в законодателната власт - се прехвърля и в съдебната власт, където ще се репродуцира някакво временно положение, временни ръководители", коментира той.  

По думите му, ако се спазват Конституцията и законите, нямаше да се стигне до ситуацията ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор:

"Вкарани сме тук от неизпълнение на задължения, предписани в Конституцията от определени власти. ... Има решение на КС, то е ясно. Аз си мисля, че ВСС, след като процедурата един път беше спряна, той трябваше да я възобнови, както и направи, защото и върху него тежи това конституционно задължение да изпълнят правомощията си. Върху ВСС тежи и отговорността тази процедурата да е прозрачна, законосъобразна и да бъде избран ръководител на прокуратурата, който да покрива всички необходими критерии с оглед на обществения интерес".  

 

Николов подчерта, че не се защитава конкретен човек (кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов - б.р.), а принципи:

"Казваме какви са опасностите, ако се върви по този път, както се случи грешката с Конституцията, може отново да се тръгне по този път, който аз вярвам, че той не е правилен". 

 

Във връзка с поисканите имунитети на народни представители председателят на Асоциацията на прокурорите заяви:

"Прокуратурата по никакъв начин, категорично, не трябва да бъде употребявана в политически противоборства и да бъде използвана за политически цели. Всички заедно трябва да гарантираме, че няма да се случва".

Според него прокурорите, които са водили досъдебните производства, трябва да обяснят защо точно сега са поискани имунитетите на конкретните депутати. 

 

Цялото интервю тук

 

С общо становище по проекта на изменение на ЗСВ излязоха Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите

jpg_17344210521410403797

С общо становище по проекта на изменение на ЗСВ излязоха Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите. Проектът бе публикуван на официалния сайт на Народното събрание на 05.12.2024 г.

Двете професионални сдружения възразяват срещу предложените изменения, тъй като според тях те не са съобразени със ЗСВ, ЗНА и Конституцията. Според тях целта „да се даде време на Народното събрание да изпълни конституционните си задължения за избор на парламентарната квота и докато Народното събрание успее да направи това, съдебната система ще бъде управлявана във временен режим“, е неразбираема от гледна точка на основополагащи принципи на правовата държава и по своето същество е нелегитимна.

Задължението за избор на парламентарна квота във Висшия съдебен съвет (ВСС) тежи върху Народното събрание от момента на изтичане на мандата на настоящия съвет, вече повече от две години, се казва в становището. Съгласно установения конституционен ред Народното събрание няма право да извършва преценка дали да упражни своите правомощия, а е задължено да го направи. Отговорността за кризата в съдебната власт и намаляващото обществено доверие по отношение на работата на ВСС се дължи вече в немалка степен и на абдикирането на законодателната власт и нежеланието да бъде изпълнена КРБ, като бъде конституиран нов състав на съвета.

Парадоксално, вместо незабавно да бъде стартирана открита и прозрачна процедура за избор на нов ВСС, чрез внесения законопроект практически се цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система. Според АПБ и КС приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение. 

Цялото становище тук

 

Наградата „Прокурор на годината“ беше връчена на прокурор Димитър Костов на Общото събрание на АПБ. Награда за цялостен принос беше връчена на прокурор Елин Алексов

20241130_111448.jpg

На 30.11.2024 в УБ „Цигов чарк“ се проведе  26-то Общо отчетно събрание на Асоциацията на прокурорите в България. Събранието беше открито с приветствено слово на председателя на АПБ Владимир Николов. 

20241130_112453

Той  поздрави присъстващите членове на АПБ и представи гостите на събитието: Мариета Гечева – представител на семейна фондация „Лъчезар Цоцорков“, финасирала проект на АПБ „Темида вижда детето“, и Ива Пушкарова от партньорската организация по проекта Фондация за развитие на правосъдието, след което прочете постъпилите поздравителни адреси към АПБ.

Владимир Николов представи годишния отчет на УС на АПБ  за 2024 година. Докладът  започна с дейността на професионалното сдружение по едно от най- 

20241130_115131

турбулентните и професионално значимо направление –  независимостта на прокурорите в контекста на нестабилния  и безсистемен  законодателен регламент. Председателят на  АПБ беше категоричен: „Асоциацията на прокурорите в България“, в името на българските прокурори, е отстоявала неотклонно и непоколебимо своята позиция в защита на независимостта на съдебната власт. Няма да допуснем накърняване на независимостта на прокурорите, подчинено на   нечистоплътни интереси…“Николов подчерта, че тази позиция е изразявана постоянно и категорично пред представителите на Европейската комисия и изрази своето удовлетворение, че това становище е коментирано в оценката на ЕК за върховенството на закона.

След като  присъстващите членове на сдружението приеха отчетния доклад на Председателя на АПБ и финансовия отчет за дейността на сдружението се пристъпи към връчване на наградата „Прокурор на годината“ 2024. 

IMG-970946361a82cd1951786e5a37dcfbac-V

С нея беше отличен Димитър Константинов Костов, прокурор в Районнатa прокуратура в Пловдив и член на АПБ за високи постижения в професионалната му дейност.

Още едно награждаване развълнува залата. Изправени на крака, членовете на АПБ дълго аплодираха Елин Алексов – член на УС на АПБ и Воено-апелативен прокурор по повод  неговото  отличието му  за цялостен принос към Асоциацията на прокурорите в България. Наградата – грамота и плакет на АПБ - беше връчена от Владимир Николов.