,,Ако скоро не сте напускали града, в който живеете, работите или и двете, ако за вас природата се заключва в няколкото фиданки и рехави тревни площи, строго пазени от заобикалящите ги сгради, поемете на запад, ама много на запад, чак до сръбската граница при Трън, където криволичещ път безгрижно се вие сред прясно разоран чернозем, въздухът е кристално чист, а меки върхове надничат иззад малки, весело разпръснати къщи. Природата е величествена, хората, доколкото са останали, са мили и приветливи, а усещането за хармония - пълно.
Джон Мюър, един от първите природозащитници в света, на когото Америка дължи създаването на първите си национални паркове, е казал: “И в гората потъвам, за да изгубя ума си и да намеря душата си”. За да я има гората, обаче, трябва да я обгрижваме, пазим и обичаме, тъй както се отнасяме към децата. И тъй като много от участниците в събитието, за което ще разкажем, отдавна са изпълнили житейската програма ‘да построиш къща, да отгледаш дете и да посадиш дърво’, ще говорим за добротворство и автентично отношение към гората.
Шести април бе денят, в който за четвърти път Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) осъществи залесителна акция в седмицата на гората. Този път домакин беше Държавно горско стопанство – Трън, чиито служители предварително бяха подготвили терена, осигурили посадъчния материал, неговото транспортиране и инструментите и любезно помагаха и насочваха участниците в акцията.
Засадени бяха 1 000 фиданки черен бор на площ около 3 декара (в местността "Пътни дел", между селата Мрамор и Горочевци), където преди година в резултат от пожар е била унищожена част от боровата гора. За нейното възстановяване допринесохме.
Ако скоро планирате да пътувате в тази посока, ще познаете терена по младите, все още много малки борчета и красивата (и издигната не без усилия) табела с авторска снимка от ждрелото на река Ерма, направена от Виктория Крумова (разследващ полицай от РУП-Трън).
А ако го направите след повече време (между една и сто години), ще видите стройно да се извисяват поне 500 дървета от вида черен бор (Pinus nigra), които достигат до 40 м.височина, кората им е сива, тъмнозелените листа са дълги около 9 – 15 cm, а шишарките - едри и със специфична лъскавина.
Акцията получи широка подкрепа от служители на Община Трън, Граничен полицейски участък - Трън и Районно управление "Полиция" - Трън. Лично ни посрещнаха Илиана Стоянова - заместник-директор на ДГС-Трън, Евгения Такова - директор на Дирекция "Устройство на територията, общинска собственост и инвестиционна политика" и Кирил Дамянов - началник на Гранично полицейско управление - Трън. Участие взе и директорът на Общинския исторически музей - Ангел Динев.
Асоциацията на прокурорите бе представена достойно от около 60 свои членове и техните сподвижници (семейства и приятели), от София, Перник, Пловдив, Плевен, Габрово, Кюстендил, Пазарджик, Хасково и Момчилград. като най-радостно беше ентусиазираното участие на децата. Техните ръчички помагаха неуморно в засаждането, а въпросите им валяха непрестанно. Надяваме се всяка следваща година да се вдъхновяват нови последователи на благородната кауза и така да ставаме все повече.
Зад гладката организация на събитието, осигурило ни възможността да се докоснем до красотата на природата и до ръкотворните забележителности в Трънския край, стояха неуморните организаторски усилия на колегите ни Людмила Гюрова и Елин Алексов.
Залесителната акция бе съпътствана от организирани и не толкова организирани посещения на места и обекти, чието значение отдавна е надхвърлило местния контекст, и които се радват на широка популярност сред природолюбителите, изследователите и гастрономите. Участниците осигуриха представителство и на трите групи.
Ждрелото на Ерма ни взе дъха, скалната църква „Света Петка“ впечатли с местоположението и красотата си, Музеятна киселото мляко в с. Студен Извор разказа за д-р Стамен Григоров, български микробиолог и лекар, първият учен описал бактерията Lactobacillus bulgaricus, а Музеят на керамиката в с. Бусинци разкри майсторството на местните занаятчии.
Разбира се, дори и в гората, журналистите ни намериха и отразиха събитието, като обградиха Евгени Иванов, Председател на АПБ, а той временно остави поверения му инструмент, и подробно разясни мисията на нашата организация, целта на акцията и мотивацията на участниците.
Цитат: Нашата организация се стреми да обедини колегите в общност и да им създаде чувство за принадлежност към нещо важно и полезно, което не се изчерпва с институцията, а носи и своето „човешко лице“. Вярваме, че днешната инициатива, вдъхновила група добри хора за добро дело, е стъпка към тази цел.
За документирането на събитието отново се погрижи Милчо Генжов - прокурор в Окръжна прокуратура - Габрово, на чиято фина ръка повече приляга камерата, отколкото шанцовият инструмент. Неговите фотографски умения и спонтанно уловени моменти всеки може да оцени по достойнство.
Наесен ни очаква Трявна, а пък ние очакваме още природолюбители да се включат в засаждането на гората, в която да изгубим ума си и да намерим душата си"
Милчо Генжов, прокурор в Окръжна прокуратура - Габрово