Прокурор Недялка Попова е завършила „Юридическия факултет” на СУ „Климент Охридски” в гр. София. През 1993 г. постъпва в системата на прокуратурата като младши прокурор. Работи като прокурор в Районна прокуратура – Пазарджик до 2008 г., когато е назначена за прокурор в Окръжна прокуратура – Пазарджик.
Номинацията ѝ е издигната за принос в борбата срещу организираната престъпност, трафика на хора и разпространението и употребата на наркотици и по-конкретно за нейната работата по досъдебно производство, образувано по нейно самосезиране.
Случаят е безпрецедентен за българското правораздаване, тъй като се отнася до пренасяне на наркотици чрез поглъщането на латексови капсули от куриери, в случая български граждани от три области – Пловдивска, Софийска и Пазарджишка. Чрез това дело Република България участва в международно разследване на престъпна група, извършваща внос на кокаин от Южна Америка до континентална Европа, а след това до Обединеното кралство. Като прокурор Попова е съдействала с разследващите по случая в Холандия и Великобритания. В Холандия операцията по разкриването, разследването и осъждането на членове на групата е известна под наименованието операция "Гулденруде", а във Великобритания под наименованието "Грийнгейдж". Под ръководството и с участието на г-жа Попова по делото са извършени значителен брой следствени действия. Установени са 15 пострадали от трафик на хора. За разпита им са били изготвени редица международни поръчки - до Великобритания, до Холандия, до Ирландия, до Германия, като свидетелите са разпитвани по затворите, където са излежавали присъди. Търсено е съдействието на Дирекция МОС, на Евроджъст, на Прокуратурата в гр. Хаарлем, Холандия, Прокуратурата на гр. Ланкашир, Великобритания и полицията на гр. Ланкашир. Свидетели по делото са и двама английски офицери от полицията в гр. Ланкашир - разследващи офицери в операция "Грийндгейдж", които са изявили желание да пристигнат в Република България и са дали показания пред Окръжен съд гр. Пазарджик. Трафикираните лица, независимо, че са извършвали пренасяне на наркотични вещества по делото в РБългария се третират като жертви от "трафик на хора". Било е трудно да бъдат мотивирани да свидетелстват, тъй като са се страхували от отмъщение, а и са били заплашвани. В тази връзка е изискано от прокурор Попова разрешение от Министъра на вътрешните работи, разследващият полицай да бъде командирован до съответните затвори във Великобритания, за да проведе лична среща със задържаните българи. Делото е внесено в ОС Пазарджик на 17.09.2011 година, като впоследствие по компетентност след 01.01.2012 г. е изпратено в Специализиран наказателен съд София.
Наградата бе връчена на Общото събрание на АПБ през 2014 г.